utorok 2. septembra 2014

AKO MOODY JERK VZKRIESIL SVOJU ZAŠLÚ SLÁVU


     Nikto by si už ani nebol pomyslel, že sa starý Moody Jerk ešte na niečo zmôže. Zväčša ho poznali, ako folkového speváka z dôb dávno minulých. Jeho veľký comeback z krčmových útrob na pódiá mal nastať deviateho augusta minulé leto na akomsi Agro Festivale, kde vystúpil so svojim kamarátom, majstrom hry na bendžo - Bezprstým Stívom. Niekto však zapálil stoh slamy pri pódiu a šedovlasá zostava musela predčasne utiecť.
Bezprstý Stív dnes zomrel v základnom tábore pod Kančendžongou, kam sa odpratal po účasti v talentovej súťaži. O tom, ale niekedy inokedy...
Je pol desiatej večer a Moody Jerk, zdevastovaný touto novinou, sedí v miestnej putike a zväčša pičuje na súčasnú hudbu. Mladíci pri ňom si vymieňajú pohľady zúfalstva a prajú si, čo najskôr odísť. Moody Jerk im platí pivá. Ukazuje im, ako štamprlíkom dokázal slajdovať na gitare v šesťdesiatom piatom a tá mu pod rukami odrazu vzbĺkla. Šamprlík mu z krivého prsta razom vyletí do piva jednému z chalanov a ten ho znudene vráti na stôl. Moody Jerk hlasno vzdychne a schmatne svoj polliter.
"NA BEZPRSTÉHO STÍVA!" vyškerí sa temer bezzubou tlamou a stiahne zvyšok piva. Potom chlapcov uvoľní. Už môžu ísť domov. Oni však domov nejdú - oni domov utekajú.
Moody Jerk ostáva v krčme do záverečnej. Pri odchode si pospevuje:
"Hmmm... Ouuu RIVAL, Ouuu RIVAL, tak by som tú tvoju ženu vyobšíval. Za všetko, čo si mi vyviedoool, za všetko, čo si mi vyviedoool, by som ťa najradšej zo sveta zniesoool, ale ži si ďalej môj see-e-en, ouuu RIVAL..."
Pieseň patrila Zambovi O' Rivalovi - muzikantovi nasledujúcej generácie, ktorá vytlačila náladový blues-folk do ústrania a nahradila ho gitarová dravosť o troch akordoch. Vtedy v tomto meste nebol priestor pre dvoch velikánov.
Starcovi počas nočnej sentimentálnej potulky zišlo na um, že by mohol prísť pozrieť svojho dávneho protivníka v honbe za uznaním, Zamba O' Rivala. Možno to je práve jeho prekliatím, jeho smolou. Ten hnev, čo voči nemu celý život chová. Rozhodol sa v mene Bezprstého Stíva zakopať vojnovú sekerku. Pozrel na oblohu s rukami vo vreckách. Obrátil cigaretľu v ústach a vyškeril sa smerom k nebu. Na nočnej oblohe sa zjavila tvár Bezprstého Stíva s požehnaním v očiach a širokým úsmevom.

Po tom, čo Moody Jerk prehlásil: "...v mene Bezprstého Stíva - veď on by to tak chcel!" ho Zambo O' Rival pozval dnu i keď je už neskorá noc a na debaty so starým bláznom nemal príliš náladu. Moody Jerk si prezerá gitary visiace na stene. Všetky z pamätných čias. Prisadol si, naliali si...

"Neviem, čo ťa celú tú dobu držalo v nasratosti voči mne, ale okej - odpúšťam ti. Aj tak sme už starci. Punk je mŕtvy. Tvoj folk je mŕtvy. Dnes sa počúva elektro."
Podá mu pohárik.
"To máš pravdu. Nenávidel som ťa za to, že ja dokážem zahrať Ódu na Radsoť v bluegrassovom prevedení a ty vieš zahrať iba ak tak holý konský kokot a všetci to milovali. Prázdne tátátá-dádádá-dédédé! Tri akordy dopiče..."
"A teraz sa hrá ešte prázdnejšie tuc-tuc-tuc-tuc-tuc. Po ňom sa bude kopať do plechovky a bude to tá najlepšia hudba na svete! A čo ty vieš, možno sa pri kopaní do plechovky znovu zrodí blues, folk a tieto veci."
"Čo tým chceš povedať, ty analfabet? Že to, čo hrám, je kopanie do plechovky?"
"Viem si predstaviť, že to tak dáko vzniklo," O'Rival tlstý, plešatý potetovaný od hlavy po päty v čiernom župane, v celej svojej arogantnej veľkoleposti sa chichoce na vlastnej poznámke. Tak ON a BEZPRSTÝ STÍV vzišli z kopania do plechovky?! Moody Jerk sa zdvihne. V jeho očiach sa zaligoce vzplanutie a krátko na to absorbujú všetku temnotu dnešnej noci.
Urazene vezme zo steny starú LesPaulku s nalomeným krkom. Drží ju ako baseballovú palicu. Zostarnutý tlstý punkrocker nechápe, čo to ten starý blázon nacvičuje a ďalej sedí v župane a vytreto sa usmieva. Moody Jerk pohľadom zaloví svojho zosnulého kamaráta v okne na nočnej oblohe. Ten sa objaví s karhavým pohľadom a pokrúti hlavou zľava doprava.
"TRI AKORDY DOPIČE!" Moody Jerk sa šialene zaženie gitarou, ktorá punkove hovado ovalí.
Bezprstý Stív na nočnom nebíčku si vylepí tvrdý facepalm na čelo. Otrasený muž sa plazí po koberci. Z hlavy mu prýšti krv. Gitara s nalomeným krkom grcia struny a hrozivý Moody Jerk sa nad O'Rivalom týči ako boh pomsty. Jeho hnev vykypel. Jebol gitarou o zem a v ruke mu ostal iba zlomený hmatník. Blíži sa k nemu a spieva si svoju pieseň. Pri pasáži "...za všetko, čo si mi vyviedol..." dvíha odlomený krk Zambovej LesPaulky vysoko nad hlavu.

Keď Moody Jerka zatýkali, nevedel poriadne ani prečo. Bol na mol, ale vraj si celú cestu v policajnom voze spieval God Saved The Queen. Rival skončil v márnici. Príčina smrti - krvácanie do mozgu. No aj tak bol zaujímavým prípadom, keďže si ho patológ fotil a posielal priateľom, či už niečo také videli. Hmatník mal zarazený do riti po druhý pražec. S roztrhanými strunami sa týčil nad obe polky, ako osamelá palma na vypuklom ostrovčeku. Na druhý deň sa dali patológove fotografie vygoogliť. Starý pán nikdy neoľutoval svojho činu. Dokonca sa tešil dočasnej publicite. Pre mnohých bol fenoménom. Našlo sa i pár nadšencov, čo ho nosili na tričkách. Momentálne vo väzení nahráva audioknihu, ktorá má čoskoro ísť na trh pod titulom - "Punk Is Dead". Nikto nevie, ako dlho bude sedemdesiat ročný, zato vždy veľmi čiperný pán, zo svojej vzkriesenej slávy čerpať. Napokon, nikto by si už ani nebol pomyslel, že sa starý Moody Jerk ešte na niečo zmôže.


M.S.
 Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára